When did some prices start to go up so quickly? I ask this simple question because I must have been sleepwalking through the past several years and not paying attention to certain prices.
Pam was in Starbucks last week for a pumpkin latte, and she said it was $5. Are you serious!? $5 for a fancy cup of coffee?! Mercy, what a waste of money. And yet the lemmings line up multiple times a day for their fix, as if it is the greatest thing since crack cocaine...
$2 per lb. for Honey Crisp Apples is expensive, but well worth it. Man those are delicious!
$2 for a USA Today though is outrageous. How many businesses do you know that can DOUBLE the cost of their product, and still stay in business? No, it didn't go from $1 to $1.25, or $1.50 ~ it went from $1 to $2; crazy!
$1 for a large Tea at McDonald's? Considering it is $2.50 at Outback, that's a good deal. Until you consider that the food cost is .04c to brew a glass of tea. Even at $1, that is a HUGE profit.
$1 for a Red Box movie? Seems like a great deal compared to BlockBuster's $5 per movie, but still doesn't come close to beating the value of $8 per month to stream an unlimited supply of movies from Netflix. The bigger problem is finding enough movies worthy of your viewing pleasure...
$3 to $5 per gallon for gasoline? Wowzers, I have known about this one though, and paid it for years. Which is why:
Nothing compares to $1 per gallon of gas! Oh this is such sweet-sweet revenge. I love pulling up to the pump in my big beast of a truck, and filling it with $1 per gallon gas.
CNG gas that is! Bru-ha-ha-ha!
No comments:
Post a Comment